• Projektowanie i wykończenie nieruchomości pod klucz

Czym różni się gotowy projekt domu od indywidualnego?

projekt domu

Czym różni się gotowy projekt domu od indywidualnego?

Pierwszym krokiem do budowy domu jest projekt. I chociaż każdy etap jest istotny – zagospodarowanie działki, projekt wnętrz, formalne kwestie dokumentów, wreszcie prace budowalne – to na etapie projektu podejmowane są decyzje najważniejsze. Nie dość, że to one gruntują resztę procesu; to one przesądzą o tym, jak będzie Ci się mieszkało w Twoim własnym kącie. Na tej płaszczyźnie pojawia się pytanie – projekt gotowy czy indywidualny?Zalety indywidualnych projektów domu

W projektach indywidualnych chodzi nam o możliwie całkowite spełnienie oczekiwań i preferencji klienta. Co bierzemy pod uwagę? Wygodę i funkcjonalność, estetykę i energooszczędność. Osobiste wizje i marzenia – niektórzy od zawsze śnią o kominku, innym marzą się drzwi w kształcie łuku, drewniane bierzma, duże okna. Indywidualne projekty wnętrz i budynków oznaczają, że zaczynają się od rozmowy z klientem, są w trakcie powstawania z nim konsultowane, a uznawane za gotowe dopiero po jego akceptacji.

Należy zatem wskazać, że zaletami indywidualnych projektów domu jest niewątpliwie możliwość dopasowania ich do osobistych preferencji. Ponadto:

  • indywidulany projekt na pewno spełni wymogi prawa budowalnego;
  • będzie go łatwiej posadowić na działce – będzie zaprojektowany pod nią;
  • można będzie do niego włączyć niestandardowe elementy, które nie występują w projektach gotowych;
  • można projektować pod kątem ograniczenia kosztów budowy i eksploatacji oraz energooszczędności budynku, jeżeli na tym zależy klientowi.

Jakie są różnice pomiędzy gotowym a indywidualnym projektem domu?

Na tle informacji przedstawionych w akapicie powyżej bez zastanowienia można wskazać podstawową różnicę pomiędzy projektem indywidualnym a gotowym. Ten ostatni ogranicza swobodę działania – właściwie należałoby powiedzieć, że całkowicie je uniemożliwia. Decydując się na gotowy projekt domu można poddać go tylko częściowym, przewidzianym modyfikacjom. Z drugiej strony wybór takich projektów na rynku jest szeroki, a ceny przystępne – a cena także stanowi istotną różnicę w tym przypadku.